Tot hij bericht kreeg van CRV. Of hij een haarmonster wilde nemen als het derde kalfje van Listrottodochter Bertha 193 was geboren. ‘Ik had haar volgens SAP-advies geïnsemineerd met Delta Firestone. De afstamming en de verwachtingswaarde van de dracht hadden de aandacht getrokken’, weet Frijters. Bertha 193 kalfde af van een stiertje waarvan de merkerfokwaarden zo interessant waren dat de veehouder bezoek kreeg van Eric Lievens van CRV. Het kalf en zijn moeder en grootmoeder stonden hem wel aan, herinnert hij zich. Het stiertje verhuisde naar de opfokstal van CRV en kreeg de naam Solaris. Inmiddels heeft Bertha 193 ruim voor haar vijfde verjaardag al voor de vierde keer gekalfd, is ze ingeschreven met 86 punten voor algemeen voorkomen en wordt ze voorspeld op een 305 dagenproductie van bijna 9800 kg melk met 4,75% vet en 4,08% eiwit. Ook haar zevenjarige moeder Bertha 179 (v. Rosebud) is nog volop in productie. Zij realiseerde inmiddels een levensproductie van ruim 57.000 kg melk met 4,55% vet en 3,60% eiwit.
Lowlands Solaris zet complete boerenkoeien in het zonnetje

‘De Berthafamilie? Die is al sinds 1980 op ons bedrijf en doet het gewoon goed’, vertelt André Frijters uit Waalre. Dat hij uit deze familie nog eens een ki-stier zou fokken, had de Brabantse melkveehouder nooit gedacht.
Probleemloos compleet
Frijters’ fokbeleid is gericht op probleemloze koeien die gemakkelijk een hoge productie halen. Lowlands Solaris past precies in dat plaatje. Hij combineert een productievererving van bijna 800 kg melk en +0,24% vet en +0,16% eiwit met 776 dagen levensduur. Voor deze hoge levensproductie zullen de dochters van deze FeedExcel-stier relatief weinig voer nodig hebben (voerefficiëntie 107). Ze produceren dan ook persistent (106) en zijn laatrijp (108). Daarbij is Solaris sterk in zijn vererving van functioneel exterieur met in de bovenbalk 107 uier en 107 benen (met 108 beengebruik en 104 beenstand in zijaanzicht). Op gezondheids- en managementkenmerken scoort de nieuwe InSire-stier goed met onder andere 106 ketosegevoeligheid, 106 afkalfgemak en 106 celgetal. Solaris is een A2A2-stier, is geschikt voor gebruik op pinken en vererft een positieve melksnelheid (105). Met een robotindex van 111 past hij ook zeer goed op robotbedrijven.

